Kenevir: Kenevir Tohumu Nedir? Üretimi Yasallaştı mı?

Kenevir, dünyanın pek çok ülkesinde yasaklı olmasıyla bilinir. Kenevir, Türkiye’de uyuşturucu sınıfında yer aldığı için yasaklıdır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın verdiği mesajla birlikte Kenevir, ülkemizde tekrardan üretilmeye başlanacak.

Başkan Erdoğan, Kenevir açıklamasını yaptıktan sonra bir çok kişi araştırmalara başladı. Kenevir Nedir? Kenevir Tohumu Nedir? Hint Keneviri Nedir? gibi sorulara yanıt aramaya başladılar. Gelin hep beraber bu sorunun cevabını arayalım.

Kenevir Tohumu 

Kenevir tohumu çiğ olarak veya kavrularak yenebilir. Çeşitli tariflerin içlerine katarak da kullanılabilir. Sağlığa faydası anlaşıldığı için mutfakda kullanılmaya başlanmıştır.

İçinde A, B1, B2, B3, B6, C, E Vitaminleri mevcuttur. B9 bakımından zengindir.

Kenevir tohumu, Kalsiyum demir magnezyum manganez, fosdor,potasyum sodyum ve çinko minerallerini içeriyor.

Kenevir neden yasaklandı?

Kenevir, uyuşturucu sınıfında bulunduğundan dolayı bir çok ülkede yasaklanmıştır. Aslında öyle değildir, Kenevir üretimi ile sağlığa yararlı bir çok şey yapılabilir. Kenevir çoğunlukla ilaç şirketleri ve petrol şirketi tarafından istenmez. Kenevir ile yapılabilecek şeyleri gördükten sonra fikriniz tamamen değişecek.

Kenevirin Ana Vatanı Neresidir?

Kenevir sıcak ülkelerin tarım bitkisidir. Kenevirin Ana vatanı ise Orta Asya’dır.

Kenevir Üretimi İle Neler Yapılabilir?

Kenevir üretimi ile insan sağlığına yararlı bir çok şey yapılabilmekte. Sapının liflerinden çuval gibi kaba örgüler yapılabilir. Kenevir lifleri tekstil sektöründe, çekirdekleri ise kozmetik sektöründe kullanılabiliyor. Sapondan kumaş ve kağıt üretilebilir. Keten üretilebilir. Ayrıca kenevir toprağı besler havayı da temizler.

Toprağın verimliliğini arttırıyor. Otomobil sektörlerinde bile kullanılabiliyor.

Kenevir Tarımı 

Kenevir tarımı için yüksek nem, uygun bir sıcaklık en az 700 mm yağış gereklidir. Ekim ayından önce yağış gereksinimi fazladır. İlkbahar donlarına karşı hassastır. -5 den düşük sıcaklıklarda zarar görmektedir. Her türlü ekolojik koşullarda yetişebiliyor.

Hint Keneviri

Ülkemizde kendiliğinden yetişen Hint Keneviri, artık yakılmayacak. Ülke ekonomisine katkı sağlayacak. Hint keneviri ile binlerle ton ağırlığında ki gemilere halatlar yapılıyor. Ayrıca yapılan açıklamada her şeyin artısı ve eksisi vardır. Biz artısını kullanacağız diye söylendi.

Kenevir Yağı

Kenevir bitkisinin tohumlarını yüksek ısıyla bırakmadan sıkılmasıyla elde edilen yağ kenevir yağıdır.
Besin değer yüksektir, az miktarda doymuş yağ içerir.

Kenevir yağı kansere karşı korur. Kolesterolü düşürür, kalp sağlığını olumsuz etkileyen rahatsızlıkları yok eder.
Kilo vermeye yardımcıdır, eklem ağrılarına da iyi gelmektedir.

Reply