Google AdSense : Başvuru Sorunlarına Çözüm

Google AdSense, para kazanmanın en kolay yollarından biridir. Blog yazarlarının çoğu için Google AdSense gelir kapısıdır. Para kazanmak için çoğu blog yazarı Google AdSense tercih ediyor.

Şimdi bana soracaksınız, madem Google AdSense para kazanmanın en kolay yollarından biri neden onay alamıyoruz? neden bu kadar sorun yaşıyoruz. Neden biz para kazanamıyoruz? Bu konu AdSense başvurusunda yaşadığınız sorunların çözüme kavuşturulması için açıldı. Aldığınız hata mesajınızı aşağıdan kontrol ederek, sorununuzu çözüme kavuşturup, sizde kolay para kazanma kervanına katılabilirsiniz!

  1. Adsense Başvurusuna Cevap Gelmemesi

AdSense başvurunuza cevap gelmemesi, yani AdSense hesap etkinleştiriliyor sorunu gerçekten insanı deli eden bir durum. 1 haftadır, 2 haftadır, hatta 1 aydır adsense hesabım onaylanmıyor diyeni bile gördüm. Şimdi yaptığınız hataları söylüyorum. Kontrol edin ve düzeltin.

  1. AdSense başvurusu yaptığınızda siteniz eğer WordPress ise header.php dosyanızın head tagının hemen altına kodu yapıştırmalısınız. Zaten yeni gelen sistem ile ‘ Kod Doğru ‘ ibaresi geliyor bu şekilde anlamanız gerek.
  2. Google-Bot sitenizi sık sık ziyaret eder, eğer ulaşamazsa bırakır, sonra tekrardan ziyaret eder. En sonunda ulaşamazsa olumsuz yanıt alırsınız. Sitenizin açık olduğundan emin olun.
  3. Siteniz kaç aylık? AdSense sitenin sürdürülebilir olmasını ister. Sürdürebilir olmayan, kullanıcılara yararı olmayan web sitelerini onaylamaz. Bunun için sitenize ara sıra bakarak, politika ihlali var mı? makaleler özgün mü? gibi çoğu şeyi kontrol eder.

Detaylı şekilde anlattığım Adsense hesabınız etkinleştiriliyor sorunu nasıl düzeltilir? konuma bakabilirsiniz.

Evet. Yukarıda ki yazılanlara bakın. Eğer siteniz yeniyse 1 ay gibi bir sürede de onay maili alabilirsiniz. Sabredin.

2. Zaten Bir AdSense hesabınız var

Adsense Başvurusu yapanların karşılaştığı hatalardan bir tanesi, zaten bir AdSense hesabınız var. AdSense politikaları gereği her kişinin sadece bir adet AdSense hesabı olabilir. Belirttiği e-posta adresini hatırlıyorsanız girerek kapatınız, veya o adsense hesabını kullanmaya devam ediniz.

Eğer mail adresine ulaşamıyorsanız, Çerez + İp temizliği yaparak yeniden başvuru yapın, başvuru yaparken başvuru da hiç kullanmadığınız Adres ve Telefon ile yapın. Bu şekilde sorun ortadan kalkacaktır. Kendi adınıza değil yalnız, ailenizden biri adına başvuru yapabilirsiniz.

Bu şekilde AdSense hesap çakışması hatasıyla karşılaşmayacaksınız.

3. AdSense : Site Devre Dışı ve Kullanılamıyor

Evet. bu sorun google-bot sitenize ulaşamadığında geliyor. Örneğin site.com diyelim sitenizin bütün varyasyonlarını deneyin. www.site.com , site.com , https://site.com , gibi hangisinde ulaşamadığınızı bulun.

Bu sorun genellikle Godaddy üzerinden alınan web sitesini blogspota bağladıktan sonra yaşanılan bir sorundur. Düzeltilebilir. Ayrıca siteniz eğer yeniyse açtıktan hemen sonra 2-3 konu girip başvuru yaptıysanız bu gibi sorunla karşılaşabilirsiniz. Dns adreslerinin oturması zaten 48 saat sürüyor.

4. Adsense Politika İhlali Bulundu

Açık ve Net AdSense Politikaları sayfasından yaptığınız politika hatasını tespit edin. Genellikle kopyala yapıştır yapılan içeriklerden sorun çıkıyor. Eğer haber sitelerinden veya bir blog sitesinden içeriği kopyala yapıştır yaptıysanız hesabınız onaylanmaz. Makaleler kullanıcılara fayda sağlayacak ve özgün olmak zorundadır yoksa AdSense hesabınız onaylanmaz. Bir başka yaptığınız hata da açılır menüler olmaktadır. Açılır menüler AdSense politikalarına aykırıdır.

5. Google AdSense : Yetersiz İçerik

Yetersiz İçerik sorunu sitenizde az içerik bulunduğunu değil, gereksiz sayfa çok demektir, fayda sağlayan sayfalar az demektir. Örneğin hemen test edin. Örneğin 10 Adet diyelim yazınız var, Google üzerinden site: siteniz.com şeklinde arama yapınız, sonuç 40 çıkıyorsa, sizin de 10 adet içeriğiniz olduğuna göre 30 Sayfa gereksiz demektir.

Ne mi yapacağız. Sitemap dosyanızdan etiketlerin indexlenmesini engelleyiniz. Her konuya girdiğiniz 5-6 etiket indexlenip size boş ve gereksiz indexler getiriyor, buda sitenizin kalitesini düşürüyor.

6. Değerli Envanter : Yapım Aşamasında Hatası / Sorunu

Web sitenizi yeni açma ihtimali yüksek, yeni açmamış olsanız dahi böyle bir hatayı alabilirsiniz. Bu hatayı alma sebebiniz site de boş ve gereksiz sayfalar bulunuyor demektir. Siteniz de çalışmayan , hata mesajları olan web sayfalarını düzeltip AdSense başvurunuzu yeniden gönderiniz.

7. Google AdSense : Telifli İçerik Sorunu

Aslında açık ve net. Sitenizde yazdığınız konuların, fotoğrafların, videonun telifli olduğunu söylüyor, ama bunun hangisini olduğunu söylemiyor, bunu sizin bulmanız gerekiyor. Siteniz de konularda kullandığınız fotoğrafları , videoları kontrol ediniz. Hangisinin olabileceğini düşünün ve kaldırın.

8. Değerli envanter: Toplama içerik

Evet bir diğer sorunumuz yani adsense toplama içerik hatası. Kısaca AdSense sitenize sağdan soldan toplanmış, kopya içerik diyor. Yazılarınızın tamamı kullanıcılara fayda sağlayan ve özgün olmak zorundadır. Kopya içerik yani kopyala yapıştır ile içerik girerseniz, değerli envanter adsense toplama içerik hatası alırsınız. Yazılarınızı özgünleştirerek yeniden başvuru yapabilirsiniz.

Evet, yazımızın sonuna geldik. Umarım biraz olsun Google AdSense başvuru sorunlarınıza cevap bulmuşsunuzdur. Sorunuzu yorum kısmından göndermeyi sakın ihmal etmeyin! cevap vereceğim kuşkunuz olmasın!

Ayrıca bu gibi sorunları yaşayıp, hemen cevap almak isterseniz, AdSense Türkiye forum sitesine üye olup konu açabilirsiniz!

Reply